Karmienie piersią to naturalna czynność, która ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka i przyczynia się do zdrowia oraz dobrego samopoczucia matki. Mimo to wiele kobiet stresuje się przystawianiem maluszka do piersi. Przyszłe mamy martwią się m.in. o ból brodawek sutkowych i brak pokarmu. Na szczęście zgromadzono już szeroką wiedzę na temat karmienia piersią. Korzystając z niej, poradzisz sobie z większością problemów towarzyszących okresowi laktacji.
Karmienie piersią – dlaczego jest tak ważne?
Specjaliści pozostają w tej kwestii zgodni – jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, dziecko po przyjściu na świat powinno być karmione piersią. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje mleko matki jako wyłączne źródło pokarmu dla niemowląt do 6. miesiąca życia. Po tym czasie można stopniowo rozszerzać dietę dziecka, nadal karmiąc je piersią do ukończenia 1-2 lat.
Istnieje szereg zalet karmienia piersią, m.in.:
- dostęp do naturalnego, zdrowego pokarmu,
- oszczędność czasu i pieniędzy,
- budowanie bliskości z dzieckiem,
- pozytywny wpływ na odporność niemowlaka,
- szybszy przebieg połogu,
- łatwiej powrót do masy ciała mamy sprzed porodu.
Jak długo karmić piersią?
Nie ma górnej granicy czasu, w którym należy odstawić dziecko od piersi. Najlepiej zrobić to w momencie, gdy zarówno matka, jak i maluch są gotowi. Pediatrzy wspominają jednak o tym, by po 1. roku życia dziecka zaprzestać karmienia w nocy z uwagi na zęby mleczne.
Prawidłowe karmienie piersią – przygotowanie
Edukacja na temat laktacji potrafi rozwiać większość stresu i wątpliwości u kobiet, które oczekują przyjścia dziecka na świat. Wiele na temat prawidłowego karmienia piersią dowiesz się ze szkoły rodzenia, od swojej położnej lub podczas spotkania z doradcą laktacyjnym. Prawidłowe karmienie piersią to także temat wielu książek, które w wolnym czasie możesz czytać przed porodem. Dowiesz się z nich najwięcej na temat poruszanych niżej tematów.
Nastawienie psychiczne do karmienia piersią
Na czas karmienia piersią, szczególnie w ciągu pierwszych dni po porodzie, zadbaj o swój komfort psychiczny. Stres może negatywnie wpłynąć na laktację, a dziecko wyczuwa Twoje zdenerwowanie, co może utrudniać prawidłowe ssanie piersi. Staraj się nie karmić maluszka w pośpiechu, okazuj mu czułość oraz cierpliwość.
Komfortowe warunki do karmienia
Podczas karmienia piersią szczególne znaczenie ma wygodna pozycja matki i dziecka. Warto zadbać o podparcie dla pleców, rąk i nóg, np. wstawiając komfortowy fotel do pokoju maluszka. Na początki karmienia piersią najlepiej wybierać ciche, ustronne miejsca, które gwarantują pożądaną prywatność.
Jak przygotować piersi do karmienia piersią?
Wśród kobiet w ciąży i matek karmiących wciąż powielany jest mit o tym, że hartowanie brodawek pomaga przygotować piersi do karmienia dziecka. Specjaliści odradzają jednak przedwczesną stymulację brodawek sutkowych, ponieważ może to prowadzić do podrażnień lub przedwczesnego wydzielania oksytocyny u kobiety.
Jak przygotować sutki do karmienia?
Dbaj o codzienną higienę i nawilżanie piersi oraz sutków. Stosuj łagodne kosmetyki myjące, a także balsamy na bazie naturalnych olejków. Odpowiednio nawilżona, wypielęgnowana skóra jest w mniejszym stopniu podatna na rozstępy i podrażnienia. Mamy karmiące w szczególności cenią maści z lanoliną. Ten składnik ma właściwości nawilżające, zmiękczające, uelastyczniające i łagodzące.
Jakie akcesoria przygotować na czas karmienia piersią?
Codzienne karmienie piersią ułatwiają akcesoria, w które warto wyposażyć się przed porodem. To przede wszystkim:
- wygodny biustonosz laktacyjny (odpinany z przodu),
- luźne, rozpinane bluzki i piżamy (umożliwiające szybkie i łatwe odsłanianie piersi),
- poduszka do karmienia (tzw. rogal),
- laktator (ręczny albo elektryczny),
- wkładki laktacyjne,
- maść na sutki,
- osłonki na podrażnione brodawki sutkowe.
Dieta kobiety w okresie laktacji
W pierwszym półroczu karmienia piersią zapotrzebowanie energetyczne kobiety wzrasta o 500-650 kcal, a w drugim o 400 kcal. Restrykcyjne diety (np. odchudzające) mogą negatywnie wpływać na laktację. W codziennym jadłospisie uwzględniaj świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, jaja, nabiał i oleje roślinne. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wykluczaj produktów spożywczych. Ponieważ karmienie piersią zwiększa zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, dlatego gdy z różnych powodów nie jesteś w stanie dostarczyć ich wraz z dietą, możesz rozważyć suplementację. Sprawdź, które witaminy w ciąży są najistotniejsze dla przyszłej mamy.
Prawidłowe przystawianie dziecka do karmienia
Pierwsze karmienie piersią stanowi największe wyzwanie. Choć będzie towarzyszyć Ci przy nim położna, możesz przećwiczyć prawidłowe przystawianie do piersi np. z lalką w szkole rodzenia.
- Połóż dziecko skóra do skóry na swoim brzuchu.
- Zadbaj o to, by główka, szyja i kręgosłup maluszka znajdowały się w jednej linii.
- Ustaw brodawkę sutkową w jednej linii z nosem dziecka.
- Przytrzymuj pierś dłonią ułożoną w kształt litery C lub U, ale nie ściskaj piersi.
- Zachęć noworodka do otwarcia buzi, przykładając brodawkę sutkową do jego ust.
- Dziecko powinno objąć ustami jak największą część brodawki sutkowej wraz z jej otoczką.
- W trakcie ssania wargi dziecka powinny być wywinięte.
- Prawidłowe ssanie sygnalizuje odgłos przełykania pokarmu.
- Odgłosy cmokania oznaczają nieprawidłowe chwytanie brodawki przez dziecko.
Karmienie piersią – pierwsze dni
Noworodki karmi się po raz pierwszy w ciągu 2 godzin od porodu (zarówno siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie). Po pierwszym przystawieniu do piersi maluch może przespać większość doby, odpoczywając po wyczerpującym porodzie. Następnie będzie domagać się karmienia znacznie częściej (średnio co 1-3 godziny). Może pojawić się chwilowy brak pokarmu, a w ciągu 3-6. doby od porodu występuje tzw. nawał mleczny. Zwykle stabilizacja laktacji następuje po kilku tygodniach karmienia.
Dowiedz się więcej z artykułu: Jak wygląda pierwsze karmienie piersią – przydatne rady dla przyszłej mamy.
Najczęstsze problemy z karmieniem piersią
Karmienie piersią nie zawsze jest łatwe i bezproblemowe, jednak odpowiednie postępowanie pozwoli Ci uporać się z napotykanymi trudnościami.
- Brak pokarmu – dotyczy wielu kobiet po porodzie. Częste przystawianie noworodka do piersi stymuluje produkcję mleka u matki.
- Nawał mleczny – przepełnione, bolesne piersi wymagają regularnego opróżniania. Możesz karmić dziecko częściej, a jeśli nie ma apetytu, odciągaj pokarm za pomocą laktatora. Pamiętaj, by zmieniać piersi podczas karmienia.
- Dyskomfort ze strony sutków przy karmieniu – to również częsta dolegliwość matek karmiących. Dbaj o nawilżanie brodawek po każdym karmieniu, noś przewiewną, nieuwierającą bieliznę. Możesz stosować także specjalne nakładki silikonowe.
- Płaczliwość malucha podczas karmienia – płacz to późna oznaka głodu u dziecka. Być może należy częściej przystawiać malucha do piersi. Wiele dzieci lubi zasypiać przy piersi i mogą być rozdrażnione podczas odstawiania.
Przygotowanie do karmienia piersią – podsumowanie
Odpowiednie przygotowanie do karmienia piersią pomaga uniknąć stresu i dyskomfortu podczas pierwszego przystawiania dziecka do piersi. Aktualnie istnieje wiele możliwości zdobywania wiedzy na temat prawidłowego karmienia dziecka, m.in. od położnej, w szkole rodzenia lub od doradcy laktacyjnego. Przed porodem skompletuj akcesoria dla matki karmiącej. W trakcie karmienia dbaj o regularne nawilżanie skóry piersi i sutków.
Źródła:
- https://1000dni.pl/zywienie-i-rozwoj-niemowlecia/karmienie-piersia-co-warto-wiedziec-na-poczatek [data dostępu: 24.01.2024]
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/90592,jak-przygotowac-sie-do-kolejnego-karmienia-jak-rozpoznac-ze-noworodek-jest-glodny [data dostępu: 24.01.2024]
- https://szpitalmadalinskiego.pl/pl/component/content/article/81-poradniki-dla-kobiet-w-ciazy-i-po-porodzie/838-postepowanie-w-nawale-mlecznym [data dostępu: 24.01.2024]