Poranne mdłości to przypadłość, z którą zmaga się niemal połowa ciężarnych w Polsce. Chociaż zwykle stanowią jeden z naturalnych etapów ciąży, to niekiedy mogą okazać się na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie przyszłych mam. Sprawdź, jak radzić sobie z porannymi mdłościami, jak długo trwają i jakie są ich potencjalne przyczyny.
Skąd biorą się poranne mdłości i wymiotowanie w ciąży?
Poranne mdłości u wielu kobiet stanowią jeden z pierwszych objawów ciąży. Za ich rozwój odpowiadają substancje wydzielane przez trofoblast, czyli błonę płodową w początkowym stadium rozwoju zarodka. Składniki, takie jak np. gonadotropina kosmówkowa (tzw. hormon ciążowy, czyli hormon hCG) oraz estradiol (hormon płciowy), działają rozkurczowo na macicę i mogą wpływać na inne układy w organizmie, w tym m.in. na układ pokarmowy. W efekcie tego przełyk i żołądek ciężarnej gorzej radzi sobie z utrzymaniem posiłków i soków żołądkowych w odpowiednim miejscu, przez co zaczyna się pojawiać zgaga, nudności oraz wymioty.
Jak długo trwają poranne nudności w ciąży?
Poranne nudności w ciąży mogą pojawić się już w okolicy 5-6. tygodnia ciąży, kiedy dochodzi do wzrostu stężenia hormonu hCG w organizmie przyszłej mamy. Jego najwyższy poziom odnotowuje się natomiast w okolicy 10-12. tygodnia – wówczas nudności stają się najmocniej dokuczliwe. Zmysł węchu u kobiet staje się wtedy wrażliwy na wszelkiego rodzaju zapachy – perfumy, jedzenie, a nawet słabo wyczuwalne przez innych zapachy z otoczenia. Po 12. tygodniu nudności zaczynają powoli ustępować, chociaż niektóre ciężarne mogą doświadczać ich jeszcze przez kilka kolejnych tygodni.
Jeżeli taki stan utrzymuje się zbyt długo i staje się bardzo dokuczliwy, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę problemu.
Poranne mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Poranne mdłości w ciąży mogą występować z różnym nasileniem. Część kobiet skarży się na nie wyłącznie rano, jednak zdarza się, że mdłości dokuczają nawet kilka razy dziennie. Niektóre ciężarne w ogóle ich nie doświadczają, ale są też takie panie, które z powodu nudności muszą zrezygnować z codziennych obowiązków. Niestety, nie ma jednego, skutecznego sposobu na poranne mdłości, który przyniósłby ulgę wszystkim przyszłym mamom. Każda kobieta powinna wypróbować różnych metod, aby znaleźć tę, która okaże się najlepsza w jej przypadku. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.
Małe, częste posiłki – sprawdzony sposób na poranne mdłości
Nasilone działanie gonadotropiny kosmówkowej w przebiegu ciąży wpływa na zwiotczenie mięśni przełyku i żołądka, przez co układ pokarmowy może mieć trudności z przyjmowaniem dużych porcji posiłku. Aby temu zapobiec, warto zjadać mniejsze porcje posiłków, ale w krótszych odcinkach czasu. Dzięki temu odciążymy układ pokarmowy i usprawnimy proces trawienia. Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po małą przekąskę tuż po przebudzeniu, np. banana, wafle ryżowe lub herbatniki. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnego uczucia ssania w żołądku, które także sprzyja powstawaniu nudności w ciąży.
Jak pozbyć się mdłości w ciąży? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu
Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia może w znacznym stopniu nasilać mdłości. W związku z tym ważne jest, aby w ciąży pić duże ilości wody – najlepiej nie na raz, a małymi łykami, przez cały dzień. Ulgę mogą przynieść także herbaty ziołowe, np. miętowa lub imbirowa, które łagodzą mdłości, a do tego są domowymi sposobami na poprawę samopoczucia.
Sprawdź: Zioła w ciąży – jakich unikać?
Poranne mdłości a imbir
Imbir od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej jako znany środek na mdłości i wymioty. Za takie właściwości odpowiadają intensywnie pachnące związki ketonowe (m.in. gingerole) zawarte w kłączu, które wspierają pracę układu pokarmowego. Imbir można spożywać w ciąży w różnych postaciach, np. w formie kapsułek, wyciągu, cukierków oraz świeżych plasterków dodawanych do herbaty.
Dowiedz się też: Imbir w ciąży — jakie ma działanie?
Co pomaga na mdłości w ciąży? Aktywność fizyczna w życiu przyszłej mamy
Wsparciem w walce z porannymi mdłościami i nudnościami w ciąży często staje się też aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia kobieta może pozbyć się przykrych dolegliwości, a przy tym dotlenić organizm, zapewniając sobie lepsze samopoczucie. Co więcej, ruch może również pomóc w redukcji stresu, który często potęguje mdłości. Spacer na świeżym powietrzu, joga czy delikatne ćwiczenia rozciągające to świetne opcje, które warto wkomponować w codzienny plan dnia.
Podejmowanie aktywności fizycznej w ciąży należy jednak skonsultować z lekarzem.
Co dobrego na mdłości w ciąży? Odpoczynek i sen najlepszym lekiem
Ogromne znaczenie dla samopoczucia kobiet w ciąży ma nie tylko starannie dobrana aktywność fizyczna, ale też właściwy odpoczynek oraz prawidłowa higiena snu. W ciąży warto spać co najmniej 7-8 godzin na dobę, a także unikać nadmiernego przemęczenia. Istotne jest też zachowanie stałego rytmu dnia – wczesne kładzenie się do łóżka i budzenie o podobnej godzinie. Pomaga to w utrzymaniu stałego poziomu energii przez cały dzień i zmniejszeniu objawów porannych mdłości.
Akupresura nadgarstka na poranne mdłości
Jeżeli nudności przybierają na sile, warto przez chwilę uciskać tzw. punkt P6, który znajduje się na wewnętrznej stronie przedramienia, na 3 palce wysokości od nadgarstka. Uciskanie i chwilowe przytrzymywanie tego punktu (5-10 sekund) może złagodzić mdłości i przywrócić poczucie komfortu. Co ważne, akupresura jest prostą metodą, która nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi i dodatkowych przygotowań. Na początek warto jednak skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który wskaże, jak prawidłowo przeprowadzać cały ten proces.
Poranne mdłości – co zrobić, jeśli domowe metody nie pomagają?
Niekiedy domowe sposoby na poranne mdłości nie przynoszą pożądanych rezultatów, a nudności są na tyle uporczywe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który oceni poziom nasilenia objawów i zasugeruje odpowiednią terapię.
Warto także rozważyć konsultację z dietetykiem, który pomoże w opracowaniu diety zaspokajającej potrzeby żywieniowe kobiet w ciąży. Taki jadłospis powinien zawierać pokarmy lekkostrawne i bogate w odpowiednie składniki odżywcze, w tym m.in. witaminę B6, której niedobory stanowią jedną z przyczyn nudności oraz wymiotów w ciąży.
Jak radzić sobie z porannymi mdłościami? Podsumowanie
Poranne mdłości obserwowane są zazwyczaj do 12. tygodnia ciąży. Mogą mieć różne nasilenie, począwszy od bardzo łagodnych dolegliwości, aż po intensywne objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, warto spróbować kilku sprawdzonych metod, takich jak spożywanie małych, lekkostrawnych posiłków, unikanie intensywnych zapachów czy stosowanie akupresury. Dobrze jest również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W przypadku wątpliwości lub gdy nudności stają się zbyt uciążliwe, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Bibliografia:
- Kokot F., Bilikiewicz A., Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2018, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.
- Yamada T., Podręcznik gastroenterologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2006.